کاروان سلامتی

کاروان سلامتی در همه موارد......
دوشنبه 23 مهر‌ماه سال 1386

داروی ایرانی ایدز ثبت جهانی شد

باقری لنکرانی :
داروی ایرانی ایدز ثبت جهانی شد

وزیر بهداشت گفت: داروی ایرانی ایدز( imod) در سازمان جهانی حمایت از حقوق مالکیت معنوی ثبت شد و مراحل بازاریابی جهانی و صادرات این دارو به خارج آغاز شد.
کامران باقری لنکرانی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، افزود: شرکت تولید کننده داروی ایرانی ایمود که با بالابردن سطح ایمنی بدن موجب بهبود کیفیت زندگی و افزایش طول عمر بیماران مبتلا به ایدز می‌شود سرانجام پس از ماهها تلاش توانست این دارو را در سازمان حمایت از مالکیت معنوی( وایپو) ثبت کند و به این ترتیب نگرانی در مورد ثبت این داروی ایرانی، حفط حقوق مالکیت معنوی این دارو و صدور آن به کشورهای خارجی از بین رفت.
وی گفت: کشورهای مختلف آسیایی، اروپایی و آفریقایی اکنون برای خرید این دارو به شرکت تولید کننده آن مراجعه کرده‌اند، برخی از این کشورها قرارداد خرید را امضا کرده‌اند و برخی دیگر نیز مراحل نهایی عقد قرارداد را طی می‌کنند.
وزیر بهداشت 14 بهمن سال گذشته در مراسم رسمی معرفی داروی گیاهی ایرانی ایدز گفته بود: این دارو سطح ایمنی بدن( cd4) بیماران را از حدود 350 تا 400 به بیش از دو برابر ارتقا می‌دهد و به این ترتیب بیماران را در برابر عفونتهای ثانویه که عامل مرگ بیماران مبتلا به HIV است، مقاوم می‌کند.
به گفته وی داروهایی که قبلاً برای درمان بیماری ایدز استقاده می‌شد داروهای شیمیایی بودند که به عنوان داروهای ضد ویروس کاربرد داشتند اما در بیش از 30 درصد موارد به علت عوارض این داروها مجبور به عوض کردن دارو یا دوز مصرف آن بودیم اما این دارو هیچ عارضه ای ندارد ضمن اینکه هزینه این دارو از داروهای شیمیایی بسیار کمتر است که البته ممکن است به صورت تنها یا همراه با داروهای ضد ویروس مصرف شود.
ساخت این دارو به ابتکار دانشمندان ایرانی طی 6 سال در 15 مرکز مختلف تحقیقاتی به سرانجام رسید و مطالعات بالینی و پایه زیادی برای اثبات اثربخشی، کیفیت و نداشتن عوارض آن انجام شد.
وزیر بهداشت در همان مراسم گفت: ‌در زمان حاضر که هنوز تائیدیه های جهانی این دارو اخذ نشده تقاضاهای زیادی برای استفاده از این دارو در جهان وجود دارد.
وی گفت: این دستاورد بزرگ ملی حاصل تلاش محققان داخلی و همراهی وزرای بهداشت سابق به خصوص دکتر فرهادی و دکتر پزشکیان است و نشان دهنده افق روشن تولید علم در کشور ماست که امیدواریم در آینده افق‌های جدید علمی دیگری در کشور باز شود.
بیش از 40 میلیون نفر در دنیا مبتلا به ویروس ایدز هستند و تاکنون 25 میلیون نفر بر اثر این بیماری در جهان جان خود را از دست داده‌اند و هر 15 ثانیه یک کودک بر اثر بیماری ایدز پدر یا مادر خود را از دست می‌دهد.
بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت از سال 1365 که اولین مورد ابتلا به ویروس ایدز در ایران شناسایی شد تاکنون 16 هزار و 90 نفر مبتلا به این بیماری در کشور شناسایی شده‌اند که 15 هزار و 150 هزار نفر آنها مرد هستند، 7/66 درصد آنها از طریق سرنگ آلوده مبتلا شده‌اند، دو هزار و 121 نفر از این بیماران جان خود را از دست داده‌اند و هزار و 122 نفر آنها از مرحله ابتلا به ویروس HIV گذشته و اکنون وارد فاز بیماری ایدز شده‌اند.
هنوز اعتیاد تزریقی الگوی اول انتقال ایدز در ایران است اما طی سالهای اخیر رشد این بیماری از طریق بی بند و باری جنسی نیز در ایران نگران کننده شده است به طوری که مسئولان وزارت بهداشت نگران موج سوم انتشار این بیماری از طریق ارتباط جنسی هستند، موج اول این بیماری از طریق فرآورده‌های خونی آلوده در ایران مطرح شد و موج دوم آن اکنون با انتقال از طریق اعتیاد تزریقی و سرنگ آلوده مطرح است.
کارشناسان و متخصصان بیماریهای عفونی بر اساس فرمولهای سازمان بهداشت جهانی معتقدند که بیش از 70 هزار نفر در ایران به ویروس ایدز مبتلا هستند که فقط 16 هزار و 90 نفر آنها تاکنون شناسایی شده‌اند و بقیه که از بیماری خود بی خبرند عاملان انتقال این بیماری در جامعه هستند

 

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان می ماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)